عوارض منفی مصرف دراز مدت مواد مخدر

عوارض منفی مصرف دراز مدت مواد مخدر

تاریخ بروز رسانی

طبق آمار بدست آماده از بین چند صد نفر تقریبا همگی تجربهء یک بار مصرف مواد مخدر را داشته اند، اما درصد کمی از این افراد مصرف را ادامه داده و به نوعی اعتیاد به آن ماده را پیدا کرده اند.مصرف هر گونه مواد مخدر قطعا عوارضی را به همراه دارد، ( حتی یک بار مصرف). اما توجه ما در خصوص عوارض مصرف بلند مدت آن است که در طی مراحلی پدیدار میشود، فرد مصرف کننده به مرور، مراحل اولیه اعتیاد ، پیشرفت اعتیاد و اعتیاد پیشرفته را سپری میکند که در این خصوص در پستهای بعدی بطور دقیق تر در این خصوص توضیح در آموزش مقاله کمپ ترک اعتیاد داده خواهد شد.

مقاله آموزشی ترک اعتیاد نشانه عوارض مصرف

در ادامه قسمت مطالب آموزشی ترک اعتیاد ، ممکن است این مراحل ، ماهها یا سالها به طول انجامد و در طول این مدت، فرد مصرف کننده عوارضی را تجربه خواهد کرد که در اوایل این عوارض میتوانند پنهان باشند ، اما به مرور زمان میزان و شدت آن افزایش میابد.
که این عوارض مصرف :
۱. وابستگی جسمی (فیزیولوژیک، بدنی)
۲. وابستگی روانی( اعتیاد) و تخریب های همراه
۳.احتمال مرگ بر اثر مسمومیت ( اُور دوز)
۴.اختلالات گوارشی
۵.دردهای مزمن و ناشناخته و پنهان
۶.عوارض تنفسی
۷.ناباروری و اختلالات جنسی
۸.عوارض ناشی از تزریق(هپاتیت، اچ آی وی و…)
میباشد.

توضیحات این عوارض در پاراگراف بعدی داده شده است

Adverse effects of long-term drug use

مصرف با وابستگی جسمی و روانی

 پس از مصرف مکرر، وابستگی جسمی ، روانی و اجبار به مصرف شکل میگیرد که برای انجام امور روزمره باید حتما مصرف داشته باشد.پس از وابستگی جسمی و تاثیر آن بر خُلق و خوی فرد، و تخریب و بهم ریختگی احساسات و افکار و تغییر مسیر افکار از سمت مثبت به منفی، و شروع پرخاشگری و اختلالات روانی، و ترس های مکرر در خصوص ادامهء روند مصرف و یا قطع آن و…. وابستگی روانی شکل میگیرد.به کَرّات دیده شده که مصرف زیاد فرد از توان جسمی او بیشتر بوده و به دلیل مسمومیت ، اور دوز و بعضا با مرگ همراه بوده است.

معمولا با اولین بار مصرف هم این احتمال وجود دارد که فرد دچار اختلالات گوارشی مانند، دردهای مزمن معده،تهوع، یبوست، عفونت روده و…شود. در مصرف های طولانی این اختلالات کاملا مشهود خواهد بود اوایل مصرف مواد مخدر بصورت یک مُسَکِن عمل میکند، و اکثر دردها و مشکلات جسمی را پنهان کرده، اما به مرور با کُهنه شدنِ این مشکلات ، تاثیر مخدر بر آنها کمتر شده، و فرد بیمار از دردهایی نظیر، کمر درد، سردرد،درد مفاصل، مشکلات قلبی، اختلالات معده و روده و…. شکایت دارد.

مصرف مداوم مواد مخدر با روش های مختلف

مصرف مداوم مخدر ، به مرور اختلالاتی در دستگاه تنفسی ایجاد میکند، که بعضا دیده شده افرادی، هم در دوران مصرف و هم بعد از دوران ترک در طول روز باید از اسپری های مخصوص تنفس استفاده کنند، که به دلیل مصرف مواد دچار بیماری آسم، تنگی نفس، آلرژی، تنبلی ریه، سرطان ریه و…شده اند.از آنجایی که یکی از مهمترین دلایل مصرف مواد مخدر، مشکلات جنسی (زود انزالی) است، فرد اوایل مصرف این مشکل را حل شده میداند، اما به مرور و مصرف مداوم و عوارض و تخریب با شدت بالاتر، باعث میشود که مشکل اولیه فرد چند برابر شود، و به همین دلیل مصرف خود را روز به روز بیشتر میکند. از این رو مصرف مواد مخدر بر مکانیزم جسمی و روانی، جنسیِ مرد یا زن تاثیر گذاشته و اختلالاتی را ایجاد میکند که منجر به ناباروری نیز میشود.
مصرف انواع مواد روشهای مختلفی هم دارد، که یکی از این روشها مصرف بصورت تزریق است، که تاثیر گذاری با سرعت و شدت بالاتری دارد. این روش بسیار خطرناک تر از دیگر روشهاست، چرا که این روش قدرت تخریب و عوارض خطرناکتری را به همراه دارد، که یکی از ابن عوارض مبتلا شدن به انواع بیماریهای خونی، و بعضا غیر قابل درمان است مانند (هپاتیت، اچ آی وی، ایدز،و….) امروزه با آگاهی بیشتر نسبت به بیماری اعتیاد اقدام برای پیشگیری و یا اقدام برای درمان اعتیاد در یک مرکز ترک اعتیاد ضروری میباشد.

پایان پیام.

مقاله اختصاصی گروه درمان اعتیاد

آقای صباحی

بازدیدها: 23

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *