رعایت بهداشت و ضدعفونی ویروس کرونا در کمپ ترک اعتیاد

رعایت بهداشت و ضدعفونی ویروس کرونا در کمپ ترک اعتیاد

تاریخ بروز رسانی

این روزها در هر بزم و محفلی صحبت از ویروس کرونا است.رعایت اصول اولیه بهداشتی و ضدعفونی در کمپ ترک اعتیاد

با توجه به موارد اطلاع رسانی شده توسط رسانه ها و نحوهء پیشگیری، مواردی قابل تامل در خصوص مصرف کنندگان مواد مخدر یا محرک یا سیگار و یا ناس وجود دارد. که بارها و بارها در این خصوص هشدار های لازم داده شده است، از این بابت که احتمال دچار شدن به این ویروس در این گروه هم بسیار بالاست.

همانطور که احتمالا اطلاع دارید، ترکیبات ناس، تنباکو و آهک است. باید توجه خاصی به این مورد داشت که عوارض مصرف و اعتیاد به ناس ، کمتر از ابتلا به کرونا نیست.با توجه به عوارض، تنفسی، کلیوی وگوارشی مصرف این ماده، توصیهء ما ترک سریع این ماده است.

Health and disinfection pattern of corona virus in addiction treatment camp
Health and disinfection pattern of corona virus in addiction treatment camp

به دلیل وجود آهک در این ماده، احتمال زنده ماندن این ویروس وجود دارد. مخصوصا اگر فردی که این ماده را تهیه میکند ناخواسته مقدار زیادی از این ویروس را وارد این ماده کرده باشد. چرا که تهیهء این ماده ، بصورت دستی و کاملا غیر بهداشتی است.

ضعیف بودن ایمنی جسم بیمار اعتیاد به مواد مخدر

پائین بودن سیستم ایمنی در بدن معتادان ، دلیل اصلی مبتلا شدن آنها به کرونا است. و کاملا آسیب پذیر تر بودن آنها.البته باید تاکید کرد که ضعیف بودن سیستم ایمنی در معتادان تزریقی به پائین ترین حد است.

معتادان ( نسبت به نوع مادهء مصرفی و نوع مصرف) در برابر بیماری های عفونی، بشدت آسیب پذیر تر از افراد عادی هستند. مانند بیماری سِل که سرعت انتقال و مُسری بودن آن به مراتب از ویروس کرونا و ویروس‌های تنفسی دیگر کمتر است. چنانچه این ویروس در معتادان(مصرف کنندگان مواد) شیوع پیدا کند، میزان مرگ و میر آنها، به مراتب از افراد عادی، قطعا بیشتر خواهد بود.

با توجه به معتادانی که در مراکز ترک اعتیاد ،( در شرایط نوع رسیدگی و ویزیت پزشک و محیطی مطلوب و رعایت بیشتر موارد بهداشتی) بستری هستند ، امکان مبتلا شدن به این ویروس به حداقل میرسد.اما متاسفانه معتادان بیخانمان یا کارتن خوابها که در شرایط غیر بهداشتی و بصورت تجمعی در شرایط نامطلوبی زندگی میکنند، امکان انتقال ویروس کرونا در آنها بشدت افزایش میابد.

از ابتدا تا به امروز ، همهء تولید و توزیع کنندگان مواد مخدر، با بررسی وضعیت جامعه، و بر اساس نیاز جوامع، کالای خود را تبلیغ و در اختیار مصرف کنندگان قرار میدهند.تبلیغاتشان، مدتی در خصوص درمان افسردگی، مدتی کاهش وزن، مدتی تمرکز حواس پنجگانه و… و با تاکید اینکه اعتیاد اور نیست، بوده.

متاسفانه تبلیغ امروزهء آنها جهت درمان و پیشگیری از ویروس کرونا، مصرف مواد مخدر و الکل است. که بعضاً مشاهده شده که تاثیر خود را به روی افراد ساده لوح و زود باور گذاشته است.

**باید متذکر شد، تاکید میکنم، باید متذکر شد: طبق تحقیقات به عمل آمده در این مُهم**

*مصرف انواع  مواد اعتیادآور، از هر نوع ،  نه تنها باعث درمان  یا پیشگیری از بیماری از جمله بیماری‌های ویروسی نمی‌شود  بلکه سیستم ایمنی و دفاعی بدن را تخریب می‌کند، (سیستم ایمنی بدن شامل گلبول‌های سفید و سلول‌های ایمنی و هورمونی هستند که در صورت بروز بیماری‌های ویروسی، قارچی و ایدز، آنفلوانزا، کرونا و … عامل بیماری و عفونت‌ها را تخریب می‌کنند*

جهت گزارش و مقاله اختصاصی موارد ضد عفونی مراکز و کمپ ترک اعتیاد ما میتوانید به لینک اینستاگرام ما مراجعه کنید. با تشکر

مقاله اختصاصی

مشاور و درمانگر اعتیاد آقای صباحی

بازدیدها: 31

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *