آیا بیکاری تنها عامل اعتیاد است؟

آیا بیکاری تنها عامل اعتیاد است؟

تاریخ بروز رسانی

در چند سال اخیر تحقیقات بسیاری در زمینه عوامل موثر بر اعتیاد صورت گرفته است. در نتیجه این تحقیقات مشخص شد که بر خلاف عقاید عام که گمان می کنند بیکاری سبب سوق دادن جوانان به سوی مواد مخدر می شود، عوامل دیگری نیز دخیل می باشند. با توجه به آمار مشخص شد که ۶۲ درصد معتادان در جامعه ابتدا شاغل بوده و دارای زندگی نسبتا مرفهی بوده اند. علاوه بر این آمار بیماری اعتیاد در میان جوانان و قشر تحصیل کرده نمونه آن را در مراکز و کمپ ترک اعتیاد مشاهده کرد.

اعتیاد در جوانان و دانشجویان

طبق تحقیقات صورت گرفته مشخص شد که اعتیاد در میان دانشجویان برای اولین بار در میان جمع های دوستانه و با مصرف قلیان و سیگار آغاز شده و سپس با تصور و تحمیل اینکه یک بار مصرف مواد مخدر سبب اعتیاد نمی شود، جوانان را ترغیب به استفاده از مواد مخدر میکنند. علاوه بر این با یک سرشماری که در میان جوانان دانشگاهی مصرف کننده مواد مخدر صورت گرفت، مشخص شد، دانشجویانی که به دور از خانواده خود هستند به دلیل فشار های عاطفی و روانی که به آن ها وارد می شود، در معرض اعتیاد بیشتری قرار دارند.

همچنین طی مصاحبه ای که با دانشجویان مصرف کننده مواد مخدر صورت گرفت، عنوان شد که یکی از بزرگترین دلایل مصرف مواد مخدر، شب بیداری هایی است که برای کسب نمره، قبل از امتحانات لازم است. از آنجایی که سیستم آموزشی ما نمره محور می باشد، دانشجویان در طول ترم به کسب علم نپرداخته و تنها در شب امتحان با مصرف قرص هایی نظیر ترامادول، شیشه، ریتالین و متادون سعی در کسب انرژی و بیدار ماندن می کنند.

Is unemployment the only cause of addiction?

اغلب آن ها پس از مصرف کردن و کسب نمره مطلوب، به صورت مدام مصرف کرده و بعد از مدتی که جسمشان به این مواد مخدر عادت کرد، به سراغ مواد قوی تری می روند. اما این آمار تنها تعداد دانشجویان معتاد را نشان نمی دهد؛ بلکه در خلال آن مشخص گردید، که این آمار با رشد چشمگیری از سال ۸۴ تا اکنون رو به افزایش بوده است. این رشد تا به اندازه ای هویدا بود که آمار ۶/۳ درصد به ۲۶ درصد افزایش یافته است.

آیا تجرد بر اعتیاد تاثیر سوء دارد؟

این نرخ رو به افزایش در میان قشر تحصیل کرده و متاهل بسیار بیش از گروه کم سواد و افراد مجرد بوده است. دلیل این امر نیز شاید قرار گرفتن در موقعیت های خطر زا بوده باشد. اما به هر حال در میان ۱۰۰ درصد معتادان موجود در جامعه، حدود ۶۴ درصد آنان متاهل می باشند. این در حالی است که بسیاری عقیده دارند، معتادان مجرم نیستند، بلکه بیمار می باشند. همین امر سبب می گردد که به دلایل مختلف از قضاوت دیگران افراد از حضور در کمپ های ترک اعتیاد خودداری کنند. از طرفی دسترسی آسان به مواد مخدر در زندان ها نیز، نه تنها سبب ترک اعتیاد نمی شود، بلکه امکان تشدید آن را نیز بیشتر می کند.

نقش کمپ ترک اعتیاد در کاهش آمار اعتیاد

تلاش دولت و خانواده ها همواره برای ترک و پیشگیری از بیماری اعتیاد می باشد. اما اگر نتوان این وظیفه را به نحو احسنت انجام داد، باید از بازگرداندن افراد به جامعه استفاده کرد. کمپ های ترک اعتیاد امروزه در قبول این مسئولیت و با استفاده از روش های مبتنی بر علم توانسته اند افراد را بار دیگر به آغوش خانواده بازگرداند. همین امر در چند سال اخیر آمار معتادان و سلامت جامعه را در سطح قابل قبولی حفظ کرده است.

پایان متن.

نیلوفر ساکی

بازدیدها: 13

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *