رفتار بیمار اعتیاد و ترک اعتیاد فرد

رفتار بیمار اعتیاد و ترک اعتیاد فرد

تاریخ بروز رسانی

اعتیاد چیست نوعی عادت کردن، تکرار عادتهای آسیب زننده و زمانی روی میدهد که فرد برای انجام آن یا بدست اوردن آن ماده ، رفتارهای اجباری پیش میگیرد، و این رفتارها مخرب و آسیب زننده هستند، در این حال بیمار کنترل مصرف آن ماده را از دست داده است چکیده ایی از آموزشی رفتار بیمار اعتیاد در کمپ ترک اعتیاد .

به دو دلیل توان ترک این ماده را ندارد و معمولا با شکست مواجه میشود. ترک اعتیاد نیازمند حمایت و دانش و آگاهیست. این دلایل:
۱. احساس مثبت ناشی از مصرف ماده. و این احساس مصرف دوباره را می طلبد.
۲.اجتناب از احساس منفی، ناشی از متوقف شدن مصرف مواد.
ترک کردن علائمی دارد ( خماری ) ، که فرد با ادامهء مصرف از رویا رویی با این علائم جلوگیری میکند. در اصل مصرف و تکرار آن ، نوعی پیشگیری از علائم خماریست. نوعی فرار کردن و ترس

 

The disease of addiction and addiction treatment

برنامه رفتار اعتیاد در خانواده نسبت به بیمار در مرکز

باتوجه به تخریبها و تاثیرات اعتیاد، این تنها خود فرد نیست که از پیامدهای ویرانگر اعتیاد آسیب میبیند. زندگی، افراد خانوادهء بیمار و… از این آسیب ها در امان نیستند.خانواده‌هایی که از نزدیک با بحران اعتیاد دست‌وپنجه نرم می‌کنند، توصیه می‌شود که طرز رفتار با فرد معتاد را یاد بگیرند تا راحت‌تر بتوانند عزیران‌شان را از این بلای دامن‌گیر رهایی ببخشند.
۱. *در مصرف مواد فرد را همراهی نکنید*
بر نفس خود تسلط داشته باشید و هرگز به پیشنهاد مصرف دورهمی مواد مخدر «بله» نگویید. یعنی در هر شرایطی در پرهیز از اعتیاد کوشا باشید و مغلوب هیچ وسوسه‌ای نشوید. نباید به طرف مقابل اجازه بدهید به شما بقبولاند که این رفتارش برخلاف آنچه باور دارید، غلط و مشکل‌دار نیست در مطلب عوارض منفی مصرف مواد مخدر

۲.*فقط بر ترک کردن تاکید نکنید، راهکار هم داشته باشید*
اینکه از در احساسی وارد شوید و به بیمار بگویید اگر من و دوست داری ، اگر خانواده اتو دوست داری ترک کن، و در این بین هیچ راهکاری نداشته باشیم، نتیجه مثبت نخواهد بود.فرد معتاد خود را ناگزیر و اجبار به مصرف مواد میداند، ومعمولا قدرت این احساس از عشق به خانواده بیشتر است.هرگاه این واقعیت را پذیرفتید، آن‌وقت است که باید دست به یک راهکار عملی بزنید.
۳.*برنامه های ترک اعتیاد را یاد بگیرید و در موردشان تحقیق کنید*
در مورد مراکز ترک اعتیاد تحقیق کنید و روشهای آنها را پرس و جو کنید.روشهای زیادی جهت ترک وجود دارند که در این بین مشاوران اعتیاد یا افرادی که تجربهء این روشها را دارند میتوانند به شما کمک کنند.خلاصه‌ اینکه در مسیری قدم بگذارید که برای‌تان قابل درک و روشن باشد.
۴.*برنامه های بلند مدت و غیر فشرده بهتر هستند*
اعتیاد یک‌شبه اتفاق نمی‌افتد و فرد را به‌مرور در بسیاری از مهارت‌های زندگی ناتوان می‌سازد.پس برنامه های ۳۰ روزه نمیتواند در طی این مدت درمان را به مرز نسبتا مطمئنی برساند.برنامه های ۳ ماهه یا بیشتر ، تاثیر موثرتری خواهند داشت.پس عجیب نیست که بازسازی این ویرانی زمان‌بر باشد.

Patient Behavior Addiction and Quitting Addiction

بهبودی و درمان

یک مثال بسیار ساده: اگر تُنگ ماهی را بهبودی فرض کنیم، و خود ماهی را پاکی.. برای زنده ماندن ماهی، از تُنگ، آب داخل تُنگ ، درجهء دما ، ضربه نخوردن به تُنگ ، تمیزی تُنگ ، غذای ماهی داخل تُنگ ، باید مراقبت کرد. صرفاً مِلاک ما فقط مصرف نکردن نیست، اولویت اول کیفیت و مراقبت از بهبودیست. اگر قرار بر این است که سبک زندگی ما تغییر کند و تحولات اساسی در زندگی ما رُخ دهد، و به موفقیتهای جدید و از دست رفته برسیم ، باید کیفیت بهبودی ما هر لحظه و هر روز بالاتر رود…. چگونه؟ کسب آگاهی، دانش به روز، متعهد بودن به اصول، رعایت قوانین بهبودی، شناخت از بیماری اعتیاد، و در آخر صبور بودن.

پایان پیام.

مقاله اختصاصی گروه درمان

درمانگر اعتیاد آقای صباحی

بازدیدها: 8

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *