اعتیاد به ریتالین در نوجوانان و دانشجویان

اعتیاد به ریتالین در نوجوانان و دانشجویان

تاریخ بروز رسانی

متاسفانه باوری در جامعه حاکم است، که نشان از ناآگاهی مردم نسبت به دارو های موجود در داروخانه ها دارد. یکی از دارو هایی که در میان نوجوانان و دانشجویان بسیار رایج ( در نمونه های زیاد برای ترک اعتیاد ریتالین به کمپ مراجعه داشته اند ) مورد استفاده قرار می گیرد، “رتالین” است که از آن به عنوان قرص شب امتحان یاد می شود

Ritalin addiction in adolescents and students
Ritalin addiction in adolescents and students

داروی ریتالین چیست و اعتیاد عوارض مصرف خودسرانه

رتالین دارویی است که برای افراد بیش فعالی که مشکل تمرکز دارند، تجویز می شود. در این خصوص اگر شخص عادی به مصرف این دارو بپردازد، دچار اختلالات شدید گفتاری و رفتاری می شود، از جمله عوارض استفاده از رتالین افزایش فشار خون، درد مفاصل، حرکات غیر قابل کنترل بدن، گیجی، تپش قلب، هذیان گویی، توهم، شخصیت زدایی و… می باشد.

رتالین با نام تجاری متیل فنیدیت در داروخانه ها به وفور یافت می شود و به راحتی در دسترس همگان است. این دارو تمرکز را بهبود بخشیده، اشتها را کم می کند و خلق را بالا می برد. علاوه بر این، رتالین با ایجاد اختلال در خواب سبب بروز شب بیداری می شود و میتوان گفت اعتیاد به ریتالین همانند علائمی شبیه اعتیاد به شیشه میباشد.

توجه اعتیاد به عوارض مصرف داروی دیازپام در جوانان

رتالین تنها داروی اعتیاد آوری نیست که در داروخانه ها موجود است. بلکه “بنزودیازپین”، داروی دیگری است از خانواده زپام ها، که برای ایجاد آرامش و اختلال خواب تجویز می شود. از سایر دارو های این خانواده می توان به کلونازپام،دیازپام، اکسازپام، لورازپام و… اشاره کرد که همگی دارای تاثیری مشابه هستند. این دارو ها برای کنترل اضطراب، بی قراری و بی خوابی مورد استفاده قرار می گیرند. اما متاسفانه استفاده خودسرانه از این دارو ها نه تنها موجب بهبود عملکرد شما نمی شود، بلکه عوارضی جبران ناپذیر و اعتیاد را به همراه دارد.

Complications of Diazepam and Ritalin Addiction
Complications of Diazepam and Ritalin Addiction

قرص های “کلردیازپوکسی” و “زاتاکس یا آلپرازولام” از دیگر دارو های اعتیاد آور موجود در داروخانه می باشد. گاه مشاهده شده است که نوجونان و جوانان از این دارو ها، حتی تا ۱۵۰ قرص در طول روز مصرف کرده اند.قطعا فردی که در ماه بیش از ۴۵۰۰ عدد قرص های خواب آور مصرف می کند، نمی تواند زندگی عادی داشته باشد. از این رو باید با آگاهی کامل و تنها با تجویز پزشک به مصرف این دارو ها پرداخت.

همچنین خانواده ها نیز باید آگاه باشند ،که با ابراز کمی درد از سوی  فرزندان خود، به آن ها داروی مسکن و یا آرام بخش ندهند.

پایان متن.

خانم نیلوفر ساکی

بازدیدها: 11

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *