شیشه مت آمفتامین چیست

شیشه مت آمفتامین چیست

تاریخ بروز رسانی

مت آمفتامین، یا همان اعتیاد شیشه چیست از جمله مواد مخدری می باشد، که محرک اعصاب است. درصد اعتیاد آور بودن این ماده مخدر، از خود آمفتامین بیشتر بوده و به صورت گرد کریستال مانندی به رنگ سفید به فروش می رسد. شیشه بی بو بوده و دارای طعمی تلخ مانند است و از آن جایی که به راحتی در نوشابه ها قابل حل است، در برخی از مهمانی هایی که توسط نوجوانان ترتیب می دهند، توزیع می گردد.

تاثیرات شیشه بر روی مغز

مهمترین کاربرد آمفتامین معالجات بیش فعالی و کمبود توجه بوده (شیشه) ماده محرک معروف در ایران با ساختاری از آمفتامین که مشتقات آن: مت آمفتامین ، دگز آمفتامین است.

این مادهء محرک ، بسیار قوی و تاثیر گذاری آن بطور مستقیم بر سیستم عصبی مرکزی مغز است که متاسفانه در اوایل برای اهداف تفریحی بطور گسترده مورد استفاده قرار میگرفت. این ماده محرک پس از مصرف سیستم عصبی را به شدت تحریک میکند و باعث بروز اختلالاتی میشود.

What is Glass Addiction?

تاثیرات اصلی مصرف این ماده: بی خوابی-افزایش تمرکز-کاهش خستگی و کاهش اشتهاست.آمفتامین آنزیمی بنام مونو آمین را مهار میکند تا از جذب مجدد دوپامین جلوگیری کند، این روند باعث افزایش فعالیت مغزی و کاهش خواب آلودگی میشود.

تا به اینجای کار، هدف درمانِ برخی اختلالات است که قبلا مختصراً توضیح داده شد.حال مشکل از اینجا شروع میشود که این روند مدام و در چند نوبت در روز و ماهها و سالها ادامه می یابد.این تخریب و تاثیرات در دستگاه گوارشی-دستگاه عصبی-قلبی و عروقی و… کاملا مشهود خواهد بود.

  • (دستگاه گوارش): کاهش وزن،خشکی دهان،بوی نامطبوع دهان،بی اشتهایی،اسهال و بعضاً یبوست و…
  • (قلبی و عروقی): افزایش فشار خون (تاکی کاردی: افزایش ضربان قلب از حد مجاز) تنگی عروق قلب-ضعیف شدن قلب-از کار افتادن قسمتی از عضلات قلب و…
  • (دستگاه عصبی): بی خوابی-بی قراری-سرگیجه-افسردگی شدید و سایکوز و…

و مواردی دیگر از قبیل: ناتوانی و افت میل جنسی-اسپاسمهای متعدد عصبی-لرزش سر و گردن و…

عوارض مصرف و بروز توهم، هذیان

تاثیرات مصرف شیشه بر مغز و بدن و بروز توهمات و اختلالات روانی و جسمی:

اسامی مختلف شیشه: شابو-کریستال-مت

مصرف این ماده تاثیرات و عوارض مخربی بر جسم و مغز وارد میکند ، از آنجایی که مصرف این ماده مستقیما بر مغز تاثیر میگذارد (طبق شکل) قسمت *کنترل* در مغز را از روند فعالیت خارج میکند.در سیستم اعصاب مرکزی ، بین سلول ها فضای بسیار کوچکی وجود دارد که به آن  *سیناپس* میگویند.

برای اینکه یه سلول عصبی بتواند پیامی را به سلول دیگر انتقال دهد باید از انتهای خود ماده ای را به داخل این فضا وارد کند.این ماده ( ناقل عصبی) با نشستن بر روی گیرنده های عصبی ، پیام را انتقال میدهد.یکی از این ناقل ها دوپامین نام دارد ،کارایی دوپامین انتقال حس لذت ،حرکت داشتن،انگیزه داشتن و تصمیم گیری.

Glass materials
Glass materials

مقدار نرمال دوپامین موجود در سیناپسها حدود ۱۵۰ تا ۲۰۰ واحد است، اما با مصرف شیشه این مقدار به ۱۲۰۰ واحد خواهد رسید.این ترشح بیش از اندازه  در اوایل مصرف باعث بروز: احساس سرخوشی-قدرت تمرکز و اعتماد به نفس بالا- فعالیت عجیب حواس پنج گانه- پُر حرفی- جنب و جوش بسیار- خلاقیت بالا- افزایش میل جنسی- و…. میشود.ساختار مولوکولی شیشه شبیه به ساختار مولوکولی دوپامین است. پس متوجه این انقلاب در فضای سیناپسی شدید.زمانی که هر ماده ای بیش از اندازه در هر قسمتی از بدن باشد ، مغز با عنوان یک جسم خارجی دستور نابودی آنها را میدهد.

مصرف کننده شیشه به مرور زمان:

  1. توانایی لذت بردن ندارد
  2. تحرک بدنی او کاهش یافته
  3. انگیزه کم یا اصلا ندارد
  4. قدرت تصمیم گیری ندارد
  5. تمرکز ندارد.

دلایل گرایش افراد به شیشه

معمولا آنچه که افراد به سوی این ماده مخدر سوق می دهد، قیمت ارزان و در دسترس بودن آسان آن است. همچنین تبلیغات سوء در مورد این ماده مخدر، آن را به یکی از خطرناک ترین مواد محرک تبدیل کرده است. در واقع همین عوام فریبی است، که آن را به یک ماده محبوب در میان زنان و نوجوانان تبدیل کرده است پس اعتیاد به شیشه را جدی بگیریم.

امروزه شیشه به راحتی در دسترس همه افراد وجود دارد. زیرا اولا زمان لازم برای تولید آن بیش از چند ساعت نبوده و از طرفی به دلیل کاهش اشتها در فرد، به عنوان ماده ای برای کاهش وزن در آرایشگاه ها و باشگاه های ورزشی زنانه استفاده می شود.

پایان متن.

مشاور و درمانگر اعتیاد

آقای صباحی

بازدیدها: 31

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *